Apel Jasnogórski

W kaplicy Matki Bożej Ocalenia przed wizerunkiem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w godzinie Apelu Jasnogórskiego łączymy się duchowo z pielgrzymami zmierzającymi na Jasną Górę.

Modlimy się w intencji pielgrzymujących oraz w intencjach parafii.

Po zakończeniu Apelu modlimy się koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji Ojczyzny w 100 lecie odzyskania niepodległości, za poległych w jej obronie oraz o trzeźwość narodu.

Ojcowie Niepodległości

J.E. ks. bp. Tadeusz Lityński ordynariusz naszej diecezji dokonał otwarcia wystawy „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa przedstawia kalendarium odzyskania niepodległości oraz przybliża sylwetki naszych rodaków dzięki, którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.
Poniżej modlitwa z błogosławieństwem ks. bp. Tadeusza Lityńskiego:

Boże, Ty stworzyłeś człowieka na swoje podobieństwo i powołałeś go, aby żył i wzrastał we wspólnocie z innymi ludźmi. Ty w swoim Synu, który poniósł śmierć na drzewie Krzyża, dałeś nam przedziwny przykład miłości i przez Niego przykazałeś, abyśmy się wzajemnie miłowali.

Obdarz hojnym błogosławieństwem tych wiernych, którzy gromadzą się tu dzisiaj.
Pobłogosław tę pamiątkową wystawę, którą umieszczamy w naszym kościele parafialnym. Nas tu obecnych i tych, którzy będą ją oglądać niech dotknie Boże błogosławieństwo.

Za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski oraz św. Michała Archanioła, udziel pomocy wszystkim oglądającym, aby pielęgnowali miłość ku swojej Ojczyźnie i zachowaj ich od wszelkich niebezpieczeństw duszy i ciała. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

W trakcie swojej wizyty duszpasterskiej w naszej parafii J.E. ks. bp. Tadeusz Lityński dokonał poświęcenia nowego pomieszczenia Biblioteki Parafialnej.
Biblioteka Parafialna otwarta będzie w każdą środę od 16.00 – 18.00. Biblioteka dysponuje 850 książkami o tematyce religijnej do tej pory jest zarejestrowanych 84 czytelników.

Procesja

Z okazji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami miasta przeszła tradycyjna procesja z parafii pw. Ducha Świętego do NMP Królowej Polski. W procesji uczestniczyli słubiccy duchowni, siostry zakonne, przedstawiciele szkół, organizacji społecznych i instytucji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.  Zatrzymaliśmy się przy czterech ołtarzach, aby wysłuchać kolejnych fragmentów ewangelii.

Wigilia Zesłania Ducha Świętego

W dzień odpustu parafialnego w Zesłanie Ducha Świętego uroczystej Mszy św. przewodniczył ks.Piotr Kępka – proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Cybince a kazanie wygłosił o.Remigiusz Trocki – franciszkanin z Niepokalanowa.

Modliliśmy się też tekstem Akatystu, czyli uroczystym śpiewem wykonywanym na stojąco. Autorem tego tekstu jest profesor Skabałonowicz z Akademii Duchownej w Kijowie. Powstał on na początku XX wieku i nosi miano poezji liturgicznej Kościoła wschodniego. Pierwotne hymny tego typu poświęcone były tematowi kultu Bogurodzicy jak: Zwiastowanie czy Zaśnięcie Maryi Panny, później sławiono nimi Trójcę Świętą i świętych.
My zebrani w tym słubickim Wieczerniku przyzywaliśmy tym hymnem Ducha Świętego, aby zagościł wśród nas, aby Jego działanie rozpalało żar w naszych sercach, który ma płonąć.

Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy 100 lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II przygotowano wystawę „Nauczyciele Wolności KUL 1918- 2018”.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią Lublina i jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce.

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 r. z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który został pierwszym rektorem. Od początków istnienia zadaniem Uczelni jest służba Bogu i Ojczyźnie – Deo et Patriae.
W ciągu swojej prawie 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, który wpływał na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i zagranicą.

Uroczystą Mszą Św. w Dniu Pamięci Zbrodni Katyńskiej mieszkańcy Słubic oddali hołd zamordowanym oficerom oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Mszę Św. koncelebrował ks. kapelan Marcin Majewski, który w swoim kazaniu nawiązał do tych dwóch tragedii naszego narodu. Upamiętnienie tych znaczących dat w historii Polski zakończono Apelem Poległych i złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów przed tablicą pamiątkową.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy oddali cześć poległym.

Część ich pamięci!